pondelok 11. novembra 2013

#42

Francúzsko part II.
Z Annecy sme sa presunuli na francúszky vidiek (to znie viac posh než by som chcela) poblíž mesta Mâcon. Je to kraj viníc, ktoré sú naozaj všade a jeseň túto krásu posunula na ešte vyššiu úroveň. Na cestu sme použili TGV, čím sa mi splnil jeden z mojich malých snov a bola som z toho úprimne, detsky nadšená.

V samotnom meste Mâcon sme boli len jedno poobedie. Mesto je počtom obyvateľov menšie, než napr. Trnava, avšak jeho rozloha je podstatne väčšia. Tunajší obyvatelia totiž dávajú prednosť bývaniu v rodinných domoch než v panelákoch. Centrum mesta nie je veľké a popravde, nenájdete tam extrémne turistické ťaháky, ja som sa tam však cítila veľmi dobre. Najviac ma očarila návšteva miestneho kostola, bohužiaľ nejak neviem vygoogliť jeho meno a keď sme tam boli, nenapadlo mi pozrieť si to. Každopádne mám veľmi rada miesta, kde sa náboženstvo mieša s umením, architektúrou a históriou. A toto miesto bolo presne jedným z nich.

Zbytok času sme strávili v malej dedinke Leynes a jej okolí. Pre niekoho by to možno bolo nudné miesto, mne to však dokonale vyhovovalo. Absolútny kľud a presne taká atmosféra, akú vo Francúzsku čakáte. Čo ma prekvapilo, bol fakt, že v každej jednej dedine s 200 obyvateľmi sa nachádzalo nejaké château. Neviem, či by som to popísala ako mini zámoček, kaštieľ, alebo ako... Boli však krásne udržiavané a využívané ako hotel, alebo rodinné domy. Len mi nejde do hlavy, kde berú peniaze na ich údržbu, lebo ich je tam fakt veľmi veľa. A celá tá miestna architektúra... Radosť pozerať. A naozaj moc moc oceňujem čistotu, ktorá je tam udržiavaná. Žiadne odpadky. Nikde.


Ako som písala v predchádzajúcom článku, z cesty vzniklo aj video. Sama pre seba som ho nazvala ako "pocitové", lebo sa v ňom nenachádzajú klasické popisné zábery z navštívených miest. Ak ho budete pozerať, prepnite si prosím na vyššiu kvalitu.


Ako tak píšem tento príspevok, mám naozaj chuť vrátiť sa tam. Alebo sa ísť pozrieť na iné krásne miesta. Ale to máme asi všetci :) N.

6 komentárov: